Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 24 maja 2025 imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
100 Lat OSP w Sporyszu

28 kwietnia - 31 maja 2007

Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żywcu-Sporyszu datowane jest na 5 grudnia 1907 roku. Wtedy to działacze Kółka Rolniczego w Sporyszu widząc absolutną potrzebę istnienia takiej jednostki, założyli straż ochotniczą w oparciu o okólniki c.k. Namiestnictwa z 1904 roku. O fakcie tym zostało powiadomione c.k. Starostwo w Żywcu. Pierwszym naczelnikiem został Jan Kubicki, a jego zastępcą Jan Worek.

W 1910 roku straż w Sporyszu działa już samodzielnie w ramach Towarzystwa, chociaż współpraca z Kółkiem Rolniczym funkcjonuje nadal. W 1912 roku prezesem został Adolf Reimschussel, a naczelnikiem Tomasz Hudziec.

W tamtym okresie jednostka prowadziła działalność interwencyjną, uczestnicząc między innymi w gaszeniu pożarów – restauracji Jego c.k. Arcyksięcia Karola Stefana Habsburga „Pod Góralem” czy w Fabryce Śrub.

W 10 rocznicę istnienia straży w Sporyszu rodzina Chałupników ufundowała tutejszym strażakom sztandar, który zachował się do dnia dzisiejszego.

W 1924 roku rozpoczęto budowę nowej strażnicy, którą ukończono w 1935 roku, a co jest godne podkreślenia, w dzieło budowy była zaangażowana cała społeczność Sporysza.

W 1925 roku OSP Sporysz zostaje członkiem Wojewódzkiego Związku Straży Pożarnych w Krakowie na polecenie Prezesa Rady Powiatowej Komisarza Rządu - Starosty dr Skwarczyńskiego. Straż zaopatrywana była stopniowo w kolejny sprzęt potrzebny do jak najlepszego pełnienie swoich
obowiązków: bosaki, sikawki, węże ssawne, drabiny, wozy rekwizytowe i pod koniec lat 20-tych była zupełnie przyzwoicie wyposażona.

W tym okresie aktywnie na rzecz straży działali Teodor i Emanuel Reimschusselowie, Szymon Bysko, Franciszek Chałupnik, Franciszek Czul, Stanisław Muś, Szczepan Knopek, inż. Józef Lisicki. W 1929 roku OSP w Sporyszu liczyła w sumie 55 członków.

Lata powojenne naszej jednostki miały okresy gorszej i lepszej działalności, ale w chwilach zagrożenia strażacy zawsze byli na swoim posterunku. Tak było podczas wielkiej powodzi, która nawiedziła Żywiecczyznę w 1958 roku, jak też przy innych klęskach, kiedy naszym strażakom przyszło się zmagać z żywiołem. Do najbardziej aktywnych członków straży tego okresu należy zaliczyć Franciszka Iwanka, Tadeusza Iwanka, Jana Dzikiego, Józefa Caputę, Adama Majdaka, Franciszka Stokłosę, Stanisława Basiurę, Stanisława Lacha, Franciszka Jurę.

Najnowsza historia naszej straży rozpoczyna się od pamiętnego zebrania w dniu 19 czerwca 1975 roku. W tym dniu po kilkuletnim zastoju w działalności wybrano nowe władze OSP w składzie:

Prezes – Antoni Iwanek
Naczelnik – Władysław Walczak
Skarbnik – Karol Augustynowicz

Nowy Zarząd zaczął działać bardzo energicznie i już w następnym roku straż w Sporyszu otrzymała nowy samochód pożarniczy Star 660 oraz niezbędny sprzęt, co pozwoliło na podejmowanie działań ratowniczo-gaśniczych, których w tym okresie było bardzo dużo. Warto tu wspomnieć o tragicznym wypadku drogowym w Wilczym Jarze w listopadzie 1978 roku czy o wielkim pożarze lasu w Straconce w październiku 1979 roku.

W końcu lat 70-tych i na początku 80-tych jednostka bierze udział w licznych zawodach sportowo-pożarniczych, w których odnosi wiele sukcesów: dwukrotnie zajmuje I miejsce w zawodach na szczeblu miejskim, II miejsce w zawodach rejonowych i VII miejsce na poziomie województwa.

W roku 1984 rozpoczyna się remont i rozbudowa remizy, która trwa do 1989 roku. W tym czasie następuje krótkotrwała przerwa w działalności, ale już w 1990 roku straż odżywa na nowo. Zostają wybrane nowe władze w składzie:

Prezes – Józef Targosz
Naczelnik – Andrzej Stokłosa
Skarbnik – Jan Dziki

W 1991 roku przy wydatnej pomocy Urzędu Miejskiego w Żywcu straż otrzymuje samochód GBM marki Star, który w następnych latach został zmodernizowany i do tej pory służy. W tym też okresie zostaje wyremontowana i wyposażona świetlica. Dzięki otrzymanemu sprzętowi możemy normalnie funkcjonować i brać udział w wielu akcjach ratunkowych, jak chociażby w pamiętnych powodziach we wrześniu 1996 roku czy lipcu 1997 roku.

Wysoka sprawność naszych strażaków pozwala odnosić kolejne sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych: I miejsce w zawodach rejonowych (1997), I miejsce w zawodach powiatowych (1999), udział w zawodach wojewódzkich (1999).

Oprócz statutowej działalności Ochotnicza Straż Pożarna w Sporyszu włącza się w działalność środowiskową – w organizację dnia Św. Mikołaja czy Dnia Dziecka.

W 1998 roku nasza straż otrzymuje drugi samochód, który został przekazany przez komendę Wojewódzką Policji w Bielsku-Białej. Był to samochód marki Żuk, który został wycofany z eksploatacji w Policji i nakładem pracy samych strażaków przystosowany do potrzeb straży.

W 2000 roku OSP w Sporyszu została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, co wiąże się z większymi obowiązkami, ale też z otrzymywaniem dotacji z budżetu państwa.

Oprócz realizacji celów zapisanych w statucie jednostka stara się aktywnie uczestniczyć w innych formach działalności. Współpracuje z jednostkami OSP na terenie miasta i Powiatu Żywieckiego. Realizuje także wymianę partnerską z zaprzyjaźnioną strażą pożarną w Unterhaching. Nasi strażacy aktywnie biorą udział w działaniach na rzecz rodzimego środowiska i pragną zainteresować młodych mieszkańców Sporysza działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej. Od tego roku w naszej siedzibie funkcjonuje kącik internetowy.

Na dzień dzisiejszy OSP w Sporyszu posiada 33 członków w tym żeńską młodzieżową drużynę pożarniczą.

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żywcu-Sporyszu:

Zarząd:

Andrzej Stokłosa - Prezes
Wiesław Koźbiał - Wiceprezes
Artur Midor - Naczelnik
Mariusz Frukacz - Zastępca Naczelnika
Iwona Malec - Sekretarz
Halina Targosz - Skarbnik
Tadeusz Jeżewski - Członek
Marek Czul - Członek
Anna Pawełek - Członek

Komisja Rewizyjna:

Karol Krzak - Przewodniczący
Katarzyna Korczyk - Członek
Andrzej Basiura - Członek

Pozostali członkowie:

Małgorzata Półmiarek
Piotr Gęga
Józef Kantyka
Kazimierz Paśko
Józef Basiura
Czesław Paśko
Bogdan Biegun
Jan Ficoń
Krzysztof Jeziorski
Marcin Cokot
Przemysław Midor
Tomasz Midor
Adam Mitręga
Krzysztof Mitręga
Józef Kisza
Józef Jakubiec
Krzysztof Wąsek
Damian Kruczyński
Marta Piecuch
Joanna Gęga
Magdalena Jeżewska

Z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żywcu-Sporyszu zwracamy się z prośbą do  wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki związane z działalnością naszej straży o ich udostępnienie.

Zapraszamy do współpracy, zachęcamy do wstępowania do naszego Stowarzyszenia.



BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności