Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 20 lipca 2024 imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
Program „Rozbudowa zbiorów muzealnych.” Zadanie: Zakup mieszczańskiego stroju żywieckiego z kolekcji rodziny Molińskich.

W ramach dofinansowania ze środków Narodowego Instytutu Muzeów w roku 2023 realizowany jest projekt Zakup mieszczańskiego stroju żywieckiego z kolekcji rodziny Molińskich.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzeów , zbiory Muzeum Miejskiego w Żywcu zostały wzbogacone o unikatową kolekcję części stroju żywieckiego.

Żywiecki strój mieszczański jest związany z jednym tylko miejscem, miastem Żywiec, nie jest to strój ani regionalny ani góralski. Jest to strój, który ewoluował i kształtował się na przestrzeni wieków, proces ten zakończył się pod koniec XIX wieku.  Strój zachował się do dnia dzisiejszego w niezmienionej formie. Zakupiona kolekcja będzie cennym nabytkiem, związanym z historią oraz tradycją miasta Żywiec, w szczególny sposób pozwoli szerzyć wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Rozbudowa zbiorów muzealnych.” Kwota dofinansowania to 36,800 zł. Wartość całkowita projektu 46,920 zł.

 

                               

FR


 

BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności