Mirosław Kuraś
Mirosław Kuraś urodził się w Krakowie. Z zawodu inżynier mechanik, natomiast z zamiłowania podróżnikiem, alpinistą, żeglarzem, a także fotografikiem. Fotografować zaczął w latach sześćdziesiątych, łącząc tę pasję ze swoim zamiłowaniem do podróży. Będąc uczestnikiem wypraw alpinistycznych i popularno-naukowych odwiedził wiele odległych i egzotycznych rejonów: Afganistan, Kenię, Tanzanię, Ugandę, Spitsbergen, Pakistan, Indie, Nepal, Peru i Boliwię. W późniejszym okresie, podczas swoich wypraw miał również okazję podziwiać piękno przyrody Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Nowej Zelandii, Australii i Karaibów. Wędrując po świecie utrwala aparatem fotograficznym napotkane miejsca, zwłaszcza przyrodę i ludzi, a także architekturę.
Podróżowanie i fotografowanie to pasja nierozłącznie ze sobą splecione. M. Kuraś zawsze wędruje z aparatem fotograficznym. Jego pierwszym sukcesem artystycznym było zajęcie pierwszego miejsca w wojewódzkim konkursie fotografii w Bielsku-Białej. Biorąc udział w wyprawach na Spitsbergen i w Himalaje, zrealizował dwa filmy które zostały wyemitowane w TVP. Swoje reportaże z wypraw alpinistycznych i naukowych drukował w Panoramie Śląskiej. Warto dodać, że za swoją działalność eksploaracyjną i wkład w zdobywanie najważniejszych szczytów świata w sezonie letnim i zimowym, został dwukrotnie odznaczony medalem „Za wybitne Osiągnięcia Sportowe”.
Przebywając od roku 1995 w Vancouver w Kanadzie, zafascynowany urokami Kolumbii Brytyjskiej, Mirosław Kuraś związał się z kanadyjskim klubem fotograficznym, należącym do Canadian Associacion of Photographic Arts (CAPA). Brał udział w licznych wystawach fotograficznych, zbiorowych i indywidualnych.
Prezentowana obecnie w Domu Polonii w Rzeszowie wystawa Kolumbia Brytyjska perła turystyczna Kanady poświęcona jest najdalej wysuniętej na zachód prowincji Kanady, niezwykle zróżnicowanej krajobrazowo, o niebywale urozmaiconej przyrodzie, która występuje tu w ogromnym bogactwie form; od pokrytych lodowcami niedostępnych szczytów Gór Skalistych, przez sady i winnice doliny Okanagan, aż po porośnięte bujnymi lasami deszczowymi, usiane dziesiątkami wysp wybrzeże Pacyfiku.