Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 09 maja 2024 imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Wystawa Pokonkursowa

3 Konkursu na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego.

W ubiegłym roku miała miejsce 3 edycja Konkursu na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego, zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, we współpracy z Muzeum Miejskim w Żywcu.  Poprzednie, którego współorganizatorem było Muzeum Miejskie w Żywcu odbyły się w 1996 oraz 2012 roku. 

W 3 Konkursie wzięło udział 17 budowniczych instrumentów (w większości pochodzący z Żywiecczyzny), którzy złożyli łącznie 107 prac. Nagrodami uhonorowani zostali:

- w kategorii dud i gajd Czesław Węglarz z Ciśca, Marcin Blachura z Żywca i Jakub Lach  z Koszarawy

- w kategorii trombit i rogów Piotr Kukuczka z Koniakowa i Stanisław Piwowarczyk z Żabnicy;

- w kategorii piszczałek Przemysław Ficek z Jeleśni i Waldemar Kempka z Tychów, a  wyróżnieni Józef Szypuła z Czechowic-Dziedzic i Piotr Zeman z Ciśca;

- za zestaw instrumentów Piotr Puszyński z Rajczy, Grażyna i Tadeusz Kruczyńscy z Żywca, Grzegorz Brodka z Radziechów i Sylwester Białas z Bielska-Białej.

Wyróżnienie specjalne pozaregulaminowe za zestaw czterech żłobionych instrumentów skrzypcowych, wykonanych w ramach projektu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych – Ocalone gęśle” otrzymali: Sabina Jurasz z Przybędzy, Rafał Bałaś z Juszczyny, Marcin Blachura z Żywca i Kuba Gołdyn ze Szczyrku.

Fundatorem nagród było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa pokonkursowa prezentowana jest w salach wystaw czasowych Muzeum Miejskiego w Żywcu przy ul. Zamkowej 2, autorką scenariusza jest etnolog Weronika Kasperek.

20  stycznia o godz. 17.00 odbyło się spotkanie uczestników konkursu, budowniczych instrumentów ludowych, muzykantów, folklorystów oraz badaczy kultury ludowej. Podczas spotkania wysłuchaliśmy ciekawego wykładu etnomuzykologa dr Justyny Cząstki-Kłapyty, zatytułowanego „Kosmogonia pasterskich instrumentów muzycznych Karpat w kontekście dziedzictwa wołoskiego”. Na dudach żywieckich zagrali Marcin Blachura z Żywca i Przemysław Ficek z Jeleśni

Wystawa czynna będzie do 12 lutego, w godzinach otwarcia Muzeum. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

FR


 


BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności