Z kolekcji Karola Stefana Habsburga z Żywca

10 lutego - 31 marca 2006

Zgromadzone zbiory do 1939 r. znajdowały się w Pałacu Habsburgów w Żywcu i były własnością Karola Stefana (1860-1933) - pierwszego Habsburga, który na stałe osiadł wraz z rodziną w Żywcu w 1895 r. Karol Stefan to nie tylko właściciel dóbr żywieckich w latach 1895-1933, admirał floty austriackiej, inicjator rozbudowy Pałacu w Żywcu, ale również mecenas sztuki. Kolekcjonował płótna wybitnych polskich artystów (K. Pochwalski, W. Kossak, T. Axentowicz, J. Falat, J. Malczewski, S. Wyspiański, L. Wyczółkowski) oraz europejskich. Eksponowana na wystawie kolekcja liczy ponad 20 płócien wykonanych techniką olejną w wiekach od XVII do XX. Do ciekawych przykładów zaliczyć można XVIII- wieczne portrety cesarskie: Leopolda I, Franciszka I Lotaryńskiego oraz Marii Teresy (zbiory prywatne). Na wystawie znajdują się także portrety monarchów innych europejskich dworów np. wizerunek Filipa II króla Hiszpanii i Portugalii (zbiory prywatne). Nie zabrakło również portretów właścicieli Żywca - króla Jana Kazimierza Wazy (XX w.) czy Konstancji Krystyny z Komorowskich Wielopolskiej (XIX w. zbiory prywatne). Wśród koronacyjnych głów można odnaleźć najbliższą rodzinę ówczesnego właściciela np. młodzieńczy portret Karola Stefana autorstwa J. Moraczka (1879 r.), dalej portret jego żony Marii Teresy pędzla Grolla (XX w.) czy siostry Marii Krystyny Królowej Hiszpanii autorstwa J. Bąkowskiego (1908 r.) - wymienione obrazy są darem Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg, wnuczki Karola Stefana, dla Muzeum Miejskiego w Żywcu. Na szczególną uwagę zasługują pamiątki marynistyczne: drewniane rzeźby pochodzące ze statków Karola Stefana oraz obraz K. Bolanachiego Bitwa Morska z 1870 r. (zbiory prywatne). Osobną grupę stanowią XVII-wieczne płótna o tematyce religijnej: Caritas Romana, Adoracja krzyża oraz Lot z córkami.Na wystawie będzie można zobaczyć liczne fotografie, pamiątki związane z rodziną Karola Stefana oraz oryginalne meble z Pałacu Habsburgów (fragment białego salonu oraz gabinetu arcyksięcia). Do kolekcji Habsburgów zaliczyć należy także trzy obrazy, które obecnie znajdują się w sali audio wizualnej Starego Zamku (własność prywatna). Dwa z nich, autorstwa W. Kossaka to portret arc. Karola Stefana i arc. Marii Teresy z 1911 r. oraz portret dzieci arcyksiążęcej pary z 1910 r. Trzeci obraz marynistyczny autorstwa A. Kirchera - Cesarz Wilhelm II na pokładzie krążownika S.M.S. Kaiser Franz Josef I w porcie kilońskim 3.IX.1890 powstał w 1892 roku.Obecnie wszystkie płótna, pamiątki i fotografie stanowią własność osób prywatnych i Muzeum Miejskiego w Żywcu.

opr. Dorota Firlej — komisarz wystawy