Zadzwoń do nas

Dziś jest poniedziałek 20 maja 2024 imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
„Bohaterowie Żywiecczyzny”

Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na wystawę z cyklu „Bohaterowie Żywiecczyzny” poświęconą osobie ppłk. dypl. Władysława Steblika. Bohatera wojny polsko-ukraińskiej, wojny polsko-bolszewickiej i września 1939 r.
Ekspozycja, znajdująca się w sali edukacyjnej na I piętrze w Starym Zamku, będzie czynna do końca czerwca.


Serdecznie zapraszamy!

Ppłk dypl. Władysław Steblik

Urodził się 22.10.1898 w Tresnej k/Żywca. Po ukończeniu szkoły powszechnej w roku 1910 rozpoczyna naukę w V gimnazjum w Krakowie. W roku 1916 zostaje powołany do armii austriackiej skierowany na front włoski a następnie rosyjski. W czerwcu 1918 ukończył szkołę oficerów rezerwy w Opawie. W październiku 1918 wstępuje do Wojska Polskiego i obejmuje stanowisko d-cy plutonu w 12 pp. Bierze czynny udział w walkach w latach 1919-20. W pułku pełni funkcje szefa sztabu batalionu, adiutanta pułku, dowódcy kompanii, oficera mobilizacyjnego. W 1923 zostaje przyjęty do Wyższej Szkoły Wojennej, którą kończy w 1925r. z druga lokatą. Awansuje na stopień kapitana i otrzymuje skierowanie do służby w Sztabie Generalnym. Odbywa staż roczny w 12 pp. na stanowisku d-cy kompani i wraca do pracy w Sztabie Generalnym. W listopadzie 1932 r. zostaje mianowany z-cą attache wojskowego przy Ambasadzie RP w Berlinie. Jego raporty są cennym materiałem dla Sztabu Generalnego zaniepokojonego rozwojem sił zbrojnych III rzeszy. Jest głównym autorem studium ”Niemcy”, w którym bardzo trafnie przewidział rozwój wypadków. Wraca do kraju i 28 .02.1939 obejmuje d-ctwo 1 batalionu w 20pp. Jednak już 23.03 zostaje przeniesiony do oddziału II sztabu  armii ”Kraków”, która  właśnie  została powołana. Pełni funkcję szefa wydziału ewidencyjnego. W kampanii wrześniowej do jego obowiązków należy dostarczanie informacji na temat nieprzyjaciela dowódcy armii. Po śmierci szefa oddziału II sztabu armii obejmuje jego kierownictwo i na tym stanowisku pozostaje aż do kapitulacji.

Przebywa w obozach  jenieckich Murnau,  Spitzberg, Codlitz, Lubeka i Doessel. W obozach prowadzi prace historyczne i zbiera materiały dotyczące przebiegu kampanii wrześniowej. Zostaje ciężko ranny 27.09.1944 w czasie omyłkowego zbombardowania obozu przez lotnictwo alianckie. Po wyzwoleniu leczy sie w szpitalach na Zachodzie. W roku 1949 wydaje w Londynie monumentalne dzieło pt. „Zarys działań wojennych Armii Kraków w kampanii wrześniowej 1939”. Jest to pierwsza tak poważna publikacja dotycząca wojny obronnej. Książka ta stała się podstawowym źródłem wiadomości dla wszystkich badaczy problemów związanych z kampanią wrześniową. Publikacja ta doczekała się również dwóch wydań krajowych. Powraca do kraju w roku 1947 i jako inwalida wojenny zostaje zdemobilizowany, osiedla się w Żywcu i zajmuje pracą historyczną. Publikuje materiały dot. wojny obronnej głównie w Wojskowym Przeglądzie Historycznym, zajmuje się również pracą społeczną, dosłownie walcząc przez lata o odznaczenia dla żołnierzy września. Działania te przynoszą skutek, dzięki staraniom Pułkownika oraz generała Boruty –Spiechowicza  srebrny krzyż orderu Virtuti Militari trafia w końcu do obrońcy Węgierskiej Górki kpt .Tadeusza  Semika, a Krzyże Walecznych do jego żołnierzy. Pułkownik Władysław Steblik zmarł 16 czerwca 1971  i został pochowany na cmentarzu w Żywcu. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma innymi.

FR



BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności