Zadzwoń do nas

Dziś jest niedziela 08 września 2024 imieniny: Maria, Nestor, Radosław
Do świętych patronów…

„Do świętych patronów…” Zabytki sztuki sakralnej ze zbiorów kolekcjonerów bielsko-bialskich: Małgorzaty i Tomasza Bąkowskich, Małgorzaty i Jerzego Figów, Bolesława Lewandowskiego, Małgorzaty i Grzegorza Madejów oraz Haliny i Andrzeja Mierochów.

Od 9 lutego w żywieckim muzeum otwarta jest wystawa „Do świętych patronów…” Zabytki sztuki sakralnej ze zbiorów kolekcjonerów bielsko-bialskich: Małgorzaty i Tomasza Bąkowskich, Małgorzaty i Jerzego Figów, Bolesława Lewandowskiego, Małgorzaty i Grzegorza Madejów oraz Haliny i Andrzeja Mierochów.

Prywatne zbiory są niezwykle ciekawe i unikalne. Na wystawie obejrzeć można 39 obrazów (głównie olej na płótnie), 1 drzeworyt oraz 16 rzeźb (drewno polichromowane). Obiekty pochodzą z warsztatów: żywieckiego, małopolskiego, częstochowskiego, kęckiego. Na wystawie można zapoznać się z ciekawą ikonografią maryjną (przykłady malarstwa), którą prezentują wizerunki Matki Boskiej: Żywieckiej, Dzikowskiej, Saletyńskiej, Częstochowskiej, Kodeńskiej, Różańcowej, Leżańskiej oraz sceny - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Koronacja Maryi.

Ikonografia Chrystusowa prezentowana jest głównie w rzeźbie: Serce Chrystusowe, Chrystus Frasobliwy, Upadek Chrystusa oraz w malarstwie: nakładanie korony cierniowej, Chrystus w cierniowej koronie, Święta Trójca czy Chusta Św. Weroniki.

Na ekspozycji znajdują się także obrazy żywieckich malarzy cechowych: Andrzeja Madalskiego, Antoniego i Wincentego Chrząstkiewiczów, są to dzieła sygnowane i datowane.

Perełkami na wystawie są obrazy Andrzeja Madalskiego z 1832 r. – Madonna z Dzieciątkiem (w typie żywieckim) oraz Św. Antoni z Dzieciątkiem. Wspomniany obraz Madonny to obecnie najstarszy, zachowany wizerunek tzw. Żywieckiej Madonny, gdzie żywieckim elementem są tiulowa łoktuszka na głowie Maryi. Te charakterystyczne tiulowe elementy pojawiały się także w wizerunkach Madonn autorstwa Wincentego Chrząstkiewicza. Ten artysta chętniej i obficiej stosował tiulowe fragmenty stroju żywieckiego, które dekorują Maryję, Jezuska jaki i sam obraz (tiulowe firaneczki).

Na uwagę zasługuje także sygnowany obraz Antoniego Chrząstkiewicza – Święty Łukasz z 1852 r.

Na wystawie nie zabrakło także nietypowej sakralnej ikonografii np. obraz „Cicho, bo Pan śpi”, czy techniki „ Dzieciątko Jezus w towarzystwie Świętego Józefa – olej na jedwabiu.

Oprócz żywieckich artystów na wystawie można zobaczyć prace K. Stankiewicza z Kęt oraz Jędrzeja Wowry.

Świętych patronów prezentują: Florian, Jan Nepomucen, Józef, Antoni. Są to zarówno przykłady malarstwa i rzeźby.

Większość zabytkowych obiektów pochodzi z XIX w. Najstarsze obiekty to rzeźba śląska „Chrystus u słupa” z XVII/XVIII w. oraz obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z k. XVIII w.

Ta prywatna kolekcja jest dopełnieniem zbiorów żywieckiego malarstwa, które gromadzone było w placówce od samego początku. Większość obiektów to przedwojenne dary mieszkańców Żywca. Obrazy te prezentowane są w sali cechowej (wystawa stała „Historia i tradycja Żywca”) oraz na nowej wystawie stałej „Sztuka sakralna Żywiecczyzny”.

Uroczysty finisaż odbędzie się 17 marca 2013 r. (niedziela) o godzinie 15.00. Wszystkich pasjonatów sztuki sakralnej serdecznie zapraszamy !



BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności