Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 03 maja 2024 imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
Między wschodem a zachodem

Od 19 kwietnia do 19 maja br. w salach wystawowych Muzeum Miejskiego w Żywcu mieszczących się w oficynach zamkowych, można oglądać wystawę „Między wschodem a zachodem” prezentującą twórczość malarską Jerzego Wojtowicza z Sanoka.  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia różnotematycznych obrazów olejnych malowanych na płótnie oraz ikon, stanowiących wielką pasję autora.

Jerzy Wojtowicz urodził się 28 lutego 1952 roku w Sanoku. W 1980 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale malarstwa w pracowni Zbigniewa Grzybowskiego, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku został też absolwentem Studium Pedagogicznego przy krakowskiej ASP w zakresie nauczania malarstwa, rysunku, kompozycji i technologii w szkołach o kierunku plastycznym. W 1988 otrzymał tytuł konserwatora dzieł sztuki nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie.

Od 1981 zatrudniony jest  w Pracowni Konserwacji Zabytków przy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, od 2009 jako jej kierownik. Przez 40 lat sprawuje nadzór konserwatorski nad najważniejszymi obiektami i wystawami w skansenie. Ważniejsze realizacje z dziedziny konserwacji  (zespołowe oraz indywidualne) to:

- konserwacja polichromii ściennej cerkwi prawosławnej w Komańczy

- rekonstrukcja ikonostasu w cerkwi greko-katolickiej  w Komańczy 

- konserwacja ikonostasu w Świątkowej Małej

- konserwacja ikonostasu prawosławnej katedralnej cerkwi w Lublinie

- konserwacja ikonostasu oraz ikon w prawosławnej cerkwi w Jabłecznej nad Bugiem

- konserwacja i restauracja fresków autorstwa Rozena w kościele parafialnym w Lesku  

- konserwacja i restauracja ołtarzy w kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku

- konserwacja i restauracja ołtarzy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku 

Jako artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, pisaniem ikon.Od 1980 uczestniczy w plenerach malarskich, także zagranicznych Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Ważniejsze prezentacje miały miejsce w: Krakowie (Centrum Studenckie Rotunda), Rzeszowie (galeria ZPAP), Dębicy, Krośnie, Sanoku, Gorlicach (Muzeum Dwory Karwacjanów w 2021), Ustroniu (wystawa Między Wschodem a Zachodem), Cieszynie (Dom Narodowy), Rymanowie (wystawa grafik i obrazów o tematyce żydowskiej z okazji 80 rocznicy likwidacji getta w Rymanowie). Uczestniczył w biennale Ikony Karpackiej w Trebiszowie na Słowacji (Grand Prix 2oo5), wystawie ikon w Muzeum Etnograficznym w Pradze (2002), we Frankfurcie nad Menem (2008), w Malta Haus w Wiedniu (2013) w Rheinfelden w Szwajcarii (2015). Jego prace znajdują się we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Słowacji, Austrii  i Watykanie.

Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowych Warsztatów „Ikony Karpackie” dla konserwatorów muzeów z Ukrainy, Rumuni, Słowacji i Polski. Od 2012 roku prowadzi otwartą pracownię ikon na terenie Rynku Galicyjskiego w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest członkiem rzeszowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

FR


 


BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności