Zadzwoń do nas

Dziś jest poniedziałek 20 maja 2024 imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Wenecja Antalya Żywiec

ANDRZEJ RZEPKOWSKI

By w pełni zrozumieć postać Andrzeja Rzepkowskiego trzeba wiedzieć o jego dwóch pasjach – malarstwie i jazzie.
Andrzej Rzepkowski urodził się w 1939 roku w Lublinie. Już we wczesnej młodości zatknął się z muzyką jazzową i zaczął marzyć o graniu. Uczył się w szkole muzycznej w Warszawie, ale ostatecznie zamiast wykształcenia muzycznego zdobył wykształcenie techniczne. Nie stracił jednak wrażliwości artystycznej i młodzieńczej pasji muzycznej. Uczył się grać samodzielnie z grupą jazzujących przyjaciół.
Druga pasja – malarstwo - pojawiła się dużo później. Początkowo tworzył wyłącznie na własny użytek, ale z czasem ukończył trzyletni kurs rysunku i malarstwa pod kierunkiem kilku lubelskich malarzy. W 1995 roku uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków został przyjęty w poczet członków tego związku.
Lata pracy nad poszukiwaniem własnego stylu i doskonaleniem warsztatu dały początek tzw. „malarstwu jazzującemu”. Była to seria obrazów, które przedstawiały muzyków podczas koncertów. Artysta poprzez pociągnięcia linii i dobór barw osiąga efekt swoistej dynamiki – wydaje się, że obrazy wibrują jazzowym rytmem.
Początek lat 90. był okresem kiedy Andrzej Rzepkowski, za namową przyjaciół, zgodził się na pierwsze wystawy „grających portretów”. Lata te obfitowały w wiele prestiżowych wystaw, indywidualnych zamówień oraz projektów obwolut płyt muzycznych. Obrazy stanowiły również scenografię do filmów telewizyjnych „Count Basie Made in Poland” i „Tribute to Ella”.
Kolejną tematyczną grupą zainteresowań Rzepkowskiego są sceny rodzajowe, portrety Żydów i architektura małych miasteczek. Łagodne, rozświetlone pejzaże, ciepłe popołudnia na ulicach krakowskiego Kazimierza dają wrażenie afirmowania codzienności, odnajdywania piękna bez zbędnej ostentacji.
Tematyka żydowska jest obecna w twórczości artysty od prawie dziesięciu lat,
a dwukrotny pobyt w Izraelu podziałał inspirująco i wniósł nową jakość. Po raz pierwszy te obrazy zostały za-prezentowane na ekspozycji zbiorowej w Galerii Teatru Żydowskiego w Warszawie w 1994 r. Andrzej Rzepkowski jest również autorem obrazów o tematyce sakralnej znajdujących się w kościołach Czech i Polski.
Pasje i twórczość Andrzeja Rzepkowskiego, kontynuowane wbrew wykształceniu
i codzienności, wpisują się doskonale w słowa lubelskiego krytyka sztuki Stanisława Mrówczyńskiego „Dziś trzeba mieć dużo odwagi, by móc kroczyć własną wybraną drogą”.
Artysta ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe.

Jego prace znajdują się m.in. w:

- Muzeum Regionalnym w Łęcznej
- Muzeum Regionalnym we Włodawie
- Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu
- Galerii Portretów w klasztorze na Jasnej Górze
- Klasztorze OO Paulinów na Skałce w Krakowie
- TVP w Warszawie
- oraz w zbiorach prywatnych na całym świecie.



BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności