Zadzwoń do nas

Dziś jest niedziela 08 września 2024 imieniny: Maria, Nestor, Radosław
Wystawa Jubileuszowa „TRZY” Kazimierza Pawlaka

Kazimierz Pawlak profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jest nieodrodnym synem gór. To tu, na Ziemi Żywieckiej poznawał piękno gór i chłonął pierwsze uroki życia. Stad zabrał w świat hart ducha, siłę twórczego niepokoju i góralskiego uporu.

Z sentymentem, także wspomina swoją młodość w Tychach. Doskonale czuje się we wrocławskiej bohemie. A jego artystyczne wizje i osiągnięcia rozsławiają Polskę szeroko w świecie.

Urodził się w Pewli Ślemieńskiej w 1957 roku. Jako roczne dziecko, wraz z rodzicami Anną z domu Urbaniec i Władysławem zamieszkał w Tychach, ale częste pobyty w rodzinnej wsi pozostawiły niezatarty ślad, nie tylko w umiłowaniu gór.

Po ukończeniu szkoły podstawowej został przyjęty, - ku ogromnemu zaskoczeniu jego nauczycielki od plastyki, która uważała, że Kaziu nie nadaje się na artystę, bo … kiepsko rysuje - do Liceum Technik Plastycznych Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu. Liceum to ukończył z wyróżnieniem w 1977 roku.

Prof. Jacek Szewczyk – rektor ASP – mówi, że Kazimierz może się uważać za dziecko szczęścia, gdyż znalazł się wśród kilkunastu osób, - na kilkuset ubiegających się o indeks studentów I roku - w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dzisiaj mocno już zapuścił korzenie w tym środowisku.

Z jego światowym maratonem wystawienniczym wiąże się godna przytoczenia historia. W 1987r. został zakwalifikowany – wspólnie z prof. Ludwikiem Kiczurą do udziału w wystawie „Glass87 in Japan”. Opłata za dopuszczenie do selekcji wynosiła 20 dolarów, co równało się jego ówczesnej – miesięcznej pensji. Oczywiście na wystawę nie byli w stanie pojechać. Wysłali, więc tylko swoje prace, sugerując, aby koszty wystawy pokryte zostały ze sprzedaży ich dzieł, co Japończycy uczynili.

Na przestrzeni minionych lat uczestniczył w 160 wystawach krajowych i zagranicznych między innymi w Japonii, Niemczech, Francji, USA. Prezentował swoje prace na kilku zagranicznych wystawach indywidualnych.. Uzyskał wiele nagród i wyróżnień. Z uzyskanych nagród najwyżej cieni sobie nagrodę Koihey Fujity otrzymaną w Kanazawie w Japonii w 2001 roku. Nagroda ta przyczyniła się do spopularyzowania jego imienia w Japonii.

W czasie 30 lat pracy na uczelni „zaliczył” miesięczne stypendium w Czechosłowacji i trzymiesięczne stypendium w Stanach Zjednoczonych. Jako artysta rezydent był także zaproszony na miesięczny pobyt do studia rodziny Morin w Dieulefit we Francji.

Brał udział w 24 międzynarodowych sympozjach i konferencjach, co dawało możliwość wymiany „warsztatowych” doświadczeń, a także stwarzało możliwość zawarcia przyjaźni i znajomości z wieloma wybitnymi artystami. Wśród nich najwyżej ceni sobie możliwość poznania Marvina Lipofskiego i Paula Stankarda z USA, Yana Zoritchaka ze Słowacji, Pavla Hlavę, Jaroslava Libenskiego, Jiri Suhajka, Vladimira Kleina i Frantiska Janaka z Czech, Berila Valliena ze Szwecji, Andreja Bokoteja z Ukrainy i wielu innych

Kontakty te do tej pory podtrzymuje.

Na wystawie zobaczyć można prawie ponad 50 prac wykonanych z zastosowaniem różnych technologii.

Wystawa będzie czynna od 6 czerwca do 21 lipca 2013 r.

Serdecznie zapraszamy !



BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności