Xięga Bromów
Incenizacje inspirowane twórczością Brunona Schulza
30 marca - 12 maja 2012
Wystawa fotograficzna będąca jednym z finalnych efektów przeprowadzonego projektu zagościła w salach Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Stowarzyszenie Kulturalne Prowincja oraz nieformalna grupa artystyczna Klisza Werk realizują w ten sposób projekt pod nazwą „Xięga Bromów". Głównym założeniem projektu była rozbudowa zestawu fotografii inscenizowanej oraz przygotowanie wystawy fotograficznej składającej się z dotychczas wykonanych fotografii. Wystawa wzbogacona została o prace fotograficzne, których powstanie było wynikiem warsztatów-spotkań oraz konkursu na scenariusz fotografii inscenizowanej przeprowadzonego wśród młodzieży żywieckiego liceum ogólnokształcącego.
Autorami wystawy są:
Jakub Grzywak, ur.1978, zamieszkały w Żywcu, absolwent policealnej szkoły fotograficznej w Bielsku Białej a także Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie kierunek Animacja Społeczno-Kulturalna.
Mariusz Kubielas, ur.1953, zamieszkały w Żywcu, absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze (gdzie studiował pod okiem Wojciecha Zawdzkiego, który stał się „ojcem chrzestnym” tego przedsięwzięcia) a także Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytut Sztuk Pięknych, kierunek malarstwo, specjalność fotografia.
Wszystkie obrazy czarno-białe są wykonane w tzw. fotografii czystej, bezpośredniej czyli bez manipulacji zniekształcającej rzeczywistość za pomocą programów grafiki komputerowej. Wyjątek stanowi tylko jedna fotografia „Biały Mesjański Kruk”, która jest kompilacją dwóch negatywów. Obrazować ma ona rozdrobnienie dorobku artystycznego Brunona Schulza, które nastąpiło wraz z Jego tragiczną, koszmarną i tak bezsensowną śmiercią.
Przedsięwzięcie jest realizowane od prawie siedmiu lat. Autorzy zdjęć funkcjonują bez żadnych dotacji, artystycznie natomiast w oparciu o własny entuzjazm penetrując spuściznę Brunona Schulza i jej okolice. Jak sami przyznają działalność tę prowadzą dzięki pomocy wielu przyjaciół i wolontariuszy, których ich pomysł zafascynował.
Drugi zestaw stanowią fotografie barwne opisujące działania przy zestawie zasadniczym i interpretujące niektóre, nie pokazane w zestawie czarno-białym wydarzenia i detale. Fotografie te były pokazywane pierwszy raz publicznie w formie „pokazu przeźroczy” na spotkaniu z miłośnikami fotografii 12 styczna 2011 w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie a także w trakcie Maratonu Fotograficznego w Teatrze Korez w Katowicach 19 lutego 2011. Jak się okazało zestaw barwny stał się znakomitym uzupełnieniem czarno-białego i odpowiada widzowi na wiele pytań z zakresu techniki i scenografii a także pokazuje atmosferę fascynacji i radości tworzenia uczestniczących w tym projekcie ludzi.
Pierwsza prawdziwa wystawa poświęcona tylko i wyłącznie ich pracom, zawiera kilkadziesiąt fotografii została otwarta w Muzeum Miejskim w Żywcu. Już dziś serdecznie zapraszamy!