Zadzwoń do nas

Dziś jest poniedziałek 20 maja 2024 imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Żywiec miastem rzemieślników

Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na wystawę czasową „Żywiec miastem rzemieślników. Księgi i dokumenty cechowe od XVI do XX w.”

W zbiorach naszego muzeum zachowała się bogata kolekcja pamiątek po dawnych organizacjach cechowych zrzeszających żywieckich rękodzielników. Część eksponatów przedstawiona jest na wystawie stałej muzeum „Historia i tradycja Żywca”

Trwająca od lutego do marca wystawa czasowa przybliży zwiedzającym obiekty, które na co dzień przechowywane są w magazynach ze względów konserwatorskich.  Prezentujemy najstarszą zachowaną w naszych zbiorach księgę cechową należącą do kongregacji szewców z 1563 r., ale także księgi innych rzemiosł, w tym ostatni nabytek – dar do zbiorów muzealnych: Księgę cechu tkackiego z lat  1738 – 1784.

Pośród różnego rodzaju dokumentów cechowych zobaczyć można świadectwa nauki, skargi składane przez rzemieślników, pisma korespondencyjne pomiędzy poszczególnymi cechami a urzędem miejskim, sprawozdania z inspekcji prowadzone przez władze w stowarzyszeniach przemysłowych, w tym ostatni dar do zbiorów muzealnych – sprawozdanie z przeprowadzonej inspekcji przez c.k. Inspektora przemysłowego w żywieckim stowarzyszeniu przemysłowym szewskim z dnia 9 października 1891 r.

Są wśród prezentowanych rękopisów również dawne przywileje nadawane przez właścicieli dóbr żywieckich dla cechów potwierdzające ich statuty. W zbiorach muzealnych przechowywany jest także przywilej (najstarszy dokument w kolekcji) wystawiony przez pięciu biskupów polskich z dnia 6 stycznia 1546 r. dotyczący życia religijnego rzemieślników, ich obowiązków uczestniczenia w nabożeństwach i obrzędach religijnych.

Wystawa obejmuje księgi cechowe i różnego rodzaju dokumenty datowane od XVI do XX w.

FR



BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności