Dziś jest niedziela 08 września 2024 imieniny: Maria, Nestor, Radosław
Białoruskie Impresje w Żywcu

15 listopada 2012, BIAŁORUSKIE IMPRESJE W ŻYWCU

(inicjatywa zwana wcześniej Białoruskim Październikiem, planowana na 11.10.2012, przeniesiona na listopad ze względu na uroczystości pogrzebowe księżnej Marii Krystyny Habsburg)

8:00 – 10:30
Warsztaty w LO im. M. Kopernika w Żywcu: "Białoruś - poznajmy naszego sąsiada”, prowadzenie: Aleś Zarembiuk, Łukasz Grajewski.

12:00 sala edukacyjna Muzeum Miejskiego w Żywcu
wernisaż wystawy „Stand-By”

12:30 sala audiowizualna Muzeum Miejskiego w Żywcu, Stary Zamek
Sesja naukowo-edukacyjna: "Białoruś - co nas łączy, co na dzieli - poznajmy naszego sąsiada bliżej”.

Podczas debaty, prelegenci przybliżą słuchaczom Białoruś skupiając się na czterech składnikach:, kulturze, polityce, wierze i społeczeństwie. Czy rozpatrując poszczególne kwestie, ujrzymy Białoruś jako bliskiego nam sąsiada, czy może odkryjemy kody kulturowe dla nas nowe, bądź obce?

Temat zgłębią:

Aleś Zarembiuk

Współczesna Białoruś.
białoruski działacz społeczny, samorządowiec, dziennikarz. W 2003 roku wybrany na radnego z poparciem 74 proc. W 2004 kandydat do parlamentu białoruskiego; podczas kampanii wyborczej relegowany z uniwersytetu. W 2006 roku jeden z liderów kampanii obywatelskiej Dosyć przeciwko Łukaszence; trzy dni przed wyborami prezydenckimi 2006 roku aresztowany. Założyciel i dyrektor Białoruskiego Domu w Warszawie.

ks. Karol Tomecki
Sytuacja społeczno-religijna na Białorusi. Przyczyny stanu rzeczy.
18 lat pracowałem na wschodniej Białorusi, tłumacz niemieckiego bestsellera Manfreda Luetza "Psycho-analiza Kościoła katolickiego", dzieła o debacie publicznej wokół Kościoła, a także autor "Małej książeczki o troskliwości", mówiącej o miejscu dobroczynności i religii w społeczeństwie europejskim

Błażej Strzelczyk
Polska-Białoruś: Dlaczego powinniśmy pamiętać o naszych sąsiadach?
Dziennikarz Gazety Wyborczej, od dwóch lat zajmuje się tematyką wschodu i dawnego związku radzieckiego. Założyciel krakowskiej organizacji Belarus Kolektiv Project wspierającej opozycję białoruską i wiedzę Polaków o Białorusi.

Łukasz Grajewski, moderator
Łukasz Grajewski - ur. 1985. Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracuje w trzecim sektorze (m.in. Fundacja Wspólna Europa), prowadzi projekty edukacyjne i kulturalne w państwach Europy Wschodniej. Redaktor portalu o Partnerstwie Wschodnim Eastbook.eu

Działania realizowane w ramach projektu:

„Edukacja na rzecz praw człowieka i różnorodności w Żywcu”