„Od św. Wojciecha do błogosławionego Stefana Wyszyńskiego – polscy święci i błogo-sławieni na szkle malowani”
To wystawa obrazów na szkle, namalowanych przez Katarzynę Janik z Żywca, w ramach projektu realizowanego dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autorka jest znaną i cenioną twórczynią ludową, od 2019 roku członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zafascynowana tradycyjnym ludowym malarstwem na szkle, zgłębiała jego tajniki między innymi pod czujnym okiem Zbigniewa Micherdzińskiego, (instruktora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a równocześnie utalentowanego malarza), prowadzącego różnorodne warsztaty z zakresu sztuki ludowej. Od 2011 roku tworzy obrazy o tematyce sakralnej i świeckiej Jej dzieła inspirowane są tradycjami kulturowymi Żywiecczyzny oraz kanonami ikonografii chrześcijańskiej. Prezentowane postacie, również religijne ukazuje w tradycyjnych strojach żywieckich górali i mieszczan lub przyozdabia właściwe dla poszczególnych postaci ubiory motywami zaczerpniętymi z ludowego zdobnictwa. Jej obrazy cechuje indywidualna interpretacja tematu, żywa kolorystyka i typowa dla malarstwa ludowego dekoracyjność. W kompozycji wykorzystuje ornamenty zdobnicze cechujące „żywiecką grupę” tradycyjnego malarstwa na szkle, rozwijając je według własnego wyczucia. Nawiązuje także do występujących w XIX wieku na Żywiecczyźnie kartuszowych obrazów „grupy jeleśniańskiej”. Przenosi również do zdobnictwa typowe dla kobiecego stroju mieszczańskiego motywy haftów na tiulu. Zachowując właściwe proporcje i równowagę pomiędzy przedstawianym tematem i walorami zdobniczymi obrazu, tworzy swój własny, indywidualny styl. Prace prezentuje na różnorodnych wystawach twórczości nieprofesjonalnej (w 2022 roku między innymi w Domu Polskim w Budapeszcie). Uczestniczy w konkursach, uzyskując wysokie nagrody (np. w 2019 roku II nagrodę w konkursie „Madonny Podhalańskie” w Zakopanem). Prowadzi również warsztaty malarstwa na szkle, na przykład podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Wystawa czynna będzie do 19 stycznia 2024 w Dziale Etnografii Muzeum Miejskiego w Żywcu (budynek Wozowni obok Starego Zamku).
Serdecznie zapraszamy
FR