Dziś jest czwartek 09 maja 2024 imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
„DRZWI ŻYWIECKIE – ODKRYJ SECESYJNE OBLICZE MIASTA”

Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na wystawę Macieja Pępka pt. „Drzwi żywieckie – Odkryj secesyjne oblicze miasta”.
Otwarcie ekspozycji odbędzie się 16 września 2023 r. o godz. 14.00 w salach wystaw czasowych – w oficynach przyzamkowych.

Maciej Pępek – młody kulturoznawca, miłośnik historii sztuki i założyciel facebookowej grupy „Detal żywiecki”, w której pasjonaci udostępniają nie tylko zdjęcia unikalnych detali architektonicznych, ale także spotykają się, aby wspólnie odkrywać często niedostrzegane perły architektury miejskiej oraz poznawać ich historię.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę fotografii drzwi secesyjnych zachowanych w Żywcu, wzbogaconych opisami m.in. objaśniającymi symbolikę umieszczonych na nich ornamentów. Istotny wątek tej ekspozycji - poza kwestiami samej estetyki - stanowi także kontekst działalności lokalnych rzemieślników: ich kunszt oraz nieznane dotąd projekty, którymi się inspirowali. Wystawa powstała w wyniku dogłębnych badań przeprowadzonych przez Macieja Pępka na potrzeby jego pracy licencjackiej. To wydarzenie jest okazją do zrozumienia i docenienia niepowtarzalnego oraz niezwykle cennego dziedzictwa kultury materialnej naszego regionu. Odkryj secesyjne skarby, jakimi są ponadstuletnie drewniane drzwi - świadkowie bogatej historii Żywca.