Dziś jest czwartek 09 maja 2024 imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Paweł Delekta „W labiryntach geometrii” -  grafika i malarstwo.

Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na wernisaż, który odbędzie się  w dniu 27 stycznia o godz. 12.00 w salach wystaw czasowych - oficynach zamkowych, ul. Zamkowa 2.

Paweł Delekta urodził się 7 października 1983 roku w Krakowie.

W latach 2011-2016 studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom magistra sztuki uzyskał z wynikiem celującym i wyróżnieniem Rektora UŚ w 2016 r. na kierunku Grafika ze specjalnością komunikacja wizualna i grafika artystyczna z aneksem z malarstwa.

Wcześniej w latach 2003-2009 studiował informatykę i ekonomię. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Równolegle z działalnością artystyczną zajmuje się dydaktyką, aktualnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, na Wydziale Sztuki.

W działalności artystycznej zajmuje się grafiką artystyczną, grafiką projektową, plakatem, malarstwem oraz rysunkiem - działania te pogłębia o twórcze doświadczenia związane z ekslibrisem.

Bierze aktywny udział w działalności artystycznej, uczestniczył w ponad 240 wystawach międzynarodowych grafiki na świecie, m.in.: w Finlandii, Francji, USA, Kanadzie, Rosji, na Litwie, Białorusi, na Węgrzech, Rumunii, Ukrainie, we Włoszech, Serbii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, Gracji, w Czechach, na Słowacji, Danii, Belgii, Meksyku, Tajwanie, Australii, Tajlandii, w Indiach, Egipcie, Wielkiej Brytanii, Szwecji, w Niemczech, Mołdawii, Armenii, Turcji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Japonii.

Swoje prace prezentował na 10 wystawach indywidualnych, m. in. w Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Radomsku, Łodzi, Warszawie, Radomiu, Vicenzi we Włoszech.

Jego prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane, za swoją twórczość uzyskał 70 nagród i wyróżnień na wystawach międzynarodowych i krajowych, m.in.:

1st International Contemporary Engraving Biennale Iasi , The National Art Museum of Moldova, Iasi , Mołdawia, 2015 - I nagroda

Ottawa School of Art 2016 International Miniature Print Biennale Exhibition, Ottawa, Kanada 2016 -1 nagroda

Ural Print Triennial – 2016,  Ufa, Rosja, 2016 - 1 nagroda

El Premio Internacional de Arte Gráfico Carmen Arozena 2016, Madrid, Hiszpania, 2016- 1 nagroda

The 22nd Da Dun Fine Arts Exhibition of Taichung City, Taichung City, Taiwan, 2017 - 1 nagroda

Bucharest International Print Biennale “BIPB” 2019, Bukareszt, Rumunia 2019 - 2 nagroda

32 Ogólnopolskiej Wystawie Pedagogów Plastyki, Rzeszów, Polska 2020- Grand Prix

Primo Premio Arte Grafica Digitale, Vigonza, Włochy 2022 - 1 nagroda

Fourth International Print Biennale “Yerevan 2023”, Yerevan, Armenia 2023 - 2 nagroda

IX Intercontinental Biennial Of Small Graphics ”Inter-Art”, Aiud, Romania - Grand Prize

Poprzez zrealizowane prace z cyklu „W labiryntach geometrii” wprowadzam widza w świat znaków i uniwersalnych znaczeń zapisanych językiem, w którym geometria wyznacza wizualny przekaz. W tych grafikach i malarskich obrazach ukazuję zachwyt nad formą i dbałość o każdy jej element, stwarzam napięcia, skróty myślowe, parabele i klamry, aby zamanifestować bogactwo i chaos otaczającego nas świata, który próbuję porządkować. Wprowadzam do kompozycji geometryczne bryły formy i wykresy będące kontynuacją rozważań o labiryntach. Przy tym są to kompozycje wieloznaczne, w których nakładam na siebie fragmenty narracji, zestawiam znaki, kody, bryły i symbole. Odkrywam nowe wymiary rzeczywistości, w której formy i przestrzenie przenikając się tworzą dynamicznie układy niezwykłych pejzaży.