TVP KULTURA ZAPRASZAJĄ NA FILMY W REŻYSERII GRZEGORZA JANKOWSKIEGO

"Putosze z Żywca" - dokument prezentuje członków "Asysty Żywieckiej", którzy czują się putoszami, czyli z dziada pradziada mieszkańcami Żywca. Dzięki ich historiom poznajemy kulturę i obyczaje mieszczan żywieckich, przede wszystkim poloneza żywieckiego. W filmie o swoich pasjach opowiadają – Tadeusz Moliński, Dorota Firlej, Zdzisław Staszkiewicz, Beata i Adriannna Bysko. Członkowie Asysty Żywieckiej prezentują także tradycyjnego poloneza żywieckiego, najważniejszy dawny taniec przodków. Choreografię tańca przygotowała Beata Słowik.

"Putosze z Żywca" (dokumentalny), reż. G. Jankowski (TVP Kultura), 25 min.
Film dostępny jest VOP.TVP.PL

Mieszczanie żywieccy” to seria składająca się z dwunastu filmów poświęconych ludziom mieszkającym w „ostatnim w alfabecie mieście na świecie” – Żywcu.

To opowieść o tradycji, ciągłości pokoleniowej i o pracy, która w Żywcu uważana jest za coś, co tworzy człowieka. W poszczególnych odcinkach cyklu poznamy żywieckie rodziny mieszczańskie i góralskie, które międzypokoleniowo kultywują tradycję, nawet, jeśli rozumieją ją trochę inaczej od siebie.

Pierwszy odcinek „Beata i Marta” już w najbliższą sobotę 18 września o godz. 13.50
w TVP KULTURA.