PRZEKAZANIE DARU 11 OBRAZÓW DO ZBIORÓW ŻYWIECKIEGO MUZEUM

Dnia 10 października w żywieckim muzeum odbył się bardzo ważny i uroczysty moment podpisania umowy darowizny pomiędzy Panią Lucyną Olpińską–Kollotzek a Dyrektorem Muzeum Miejskiego w Żywcu – Panią Anną Tuleją.

Pani Lucyna Olpińska–Kollotzek (wnuczka Jana Kazimierza Olpińskiego) do zbiorów przekazała 11 obrazów, głównie olejów na płótnie, namalowanych na początku XX wieku
i w okresie międzywojennym.

Dzieła sztuki, o których mówimy to: Portret matki artysty - Amalii Kwapniewskiej, Portrety teściów artysty - Teofilii Kwapniewskiej i Józefa Kwapniewskiego; Portret damy w szalu; Portret modelki; Huculska izba; Chłopka z konwą; Haftująca – jedyna akwarela w kolekcji; Mieszczanie na rynku żywieckim; Portret młodego mężczyzny oraz obraz autorstwa Władysława Nowotarskiego - Astry we flakonie.

Podarowane dzieła sztuki to wysokiej klasy portrety namalowane w Żywcu, jak i we Lwowie.

Są to portrety najbliższej rodziny artysty oraz bardzo interesujące portrety kobiece.

Jeden szkic olejny dla zbiorów naszego muzeum jest szczególny. Przedstawia on mieszczan w strojach żywieckich i jest szkic do niezachowanego obrazu - Przysięga legionistów na rynku żywieckim z 1914 r.

Warto też wspomnieć o obrazie autorstwa Władysława Nowotarskiego, także malarza rodem z Żywca, inspektora szkolnego, nauczyciela, dyrektora i szwagra mistrza Olpińskiego. To właśnie pan Nowotarski zaproponował Olpińskiemu posadę nauczyciela rysunków
w Wyższej Szkole Realnej w Żywcu w roku 1909.

Za dar, w imieniu mieszkańców oraz własnym, podziękował Burmistrz Miasta Żywca – Pan Antoni Szlagor.

Wszystkie darowane obrazy znajdują się na ekspozycjach historycznych w Starym Zamku
w Żywcu

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowego daru dzieł mistrza Jana Kazimierza Olpińskiego!

Muzeum Miejskie w Żywcu posiada największe zbiory w Europie obrazów lwowskiego mistrza - Jana Kazimierza Olpińskiego.

Tu możesz obejrzeć film z przekazania darowizny