WPIS DO ZŁOTEJ KSIĘGI MIASTA ŻYWCA RODZINY PAŃSTWA OLPIŃSKICH

Dnia 16 czerwca 2023 r. w ratuszu na uroczystej Sesji Rady Miejskiej do Złotej Księgi Miasta Żywca zostały wpisane liczne osoby za szczególną działalność na rzecz rozwoju i promocji naszego miasta. Wśród zasłużonych znalazła się rodzina Państwa Olpińskich.

Rodzina Państwa Olpińskich – Piotr z córką Hanną, Lucyna, oraz Joanna z synem Kazimierzem, wnuczęta i prawnuczęta malarza Jana Kazimierza Olpińskiego współpracują z Muzeum Miejskim w Żywcu od roku 2007. W roku 2008 została zorganizowana pierwsza, duża wystawa monograficzna Jana Kazimierza przy współpracy z najbliższą rodziną artysty. Dzięki rodzinie Państwa Olpińskich dziś muzeum szczyci się największą kolekcją obrazów w Europie tego lwowskiego artysty. W Starym Zamku na ekspozycjach historycznych znajdują się portrety Żywczaków, ale i kompozycje dokumentujące dawną architekturę miasta, ważne wydarzenia historyczne oraz zabytki. W muzeum postało także atelier mistrza Jana Kazimierza. W żywieckim muzeum zdeponowane są liczne pamiątki malarza, dokumentacja, korespondencja, zdjęcia, świadectwa szkolne, dokumentacja z europejskich wyższych uczelni artystycznych (Monachium, Paryż, Wiedeń), medale i nagrody otrzymane w konkursach malarskich. W październiku 2022 roku Pani Lucyna Olpińska –Kollotzek przekazała w darze 11 obrazów dziadka, które można oglądać w żywieckim muzeum. Państwo Olpińscy zdeponowali także w zbiorach muzealnych bezcenne dzieła sztuki i pamiątki przeszłości dokumentujące życie i twórczość Jana Kazimierza Olpińskiego.

Fot. Lucjusz Cykarski