Zadzwoń do nas

Dziś jest niedziela 10 grudnia 2023 imieniny: Julia, Judyta, Daniel
KONCERT FORTEPIANOWY Z OKAZJI 100.ROCZNICY URODZIN MARII KRYSTYNY HABSBURG

Dnia 19 sierpnia w Starym Zamku w Żywcu odbył się koncert fortepianowy z okazji 100.rocznicy urodzin Marii Krystyny Habsburg. Organizatorami koncertu byli TMZŻ Koło w Jeleśni oraz Muzeum Miejskie w Żywcu. Pianista – Mateusz Dubiel to m.in. zwycięzca 51. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina. 

 

Program:

J.S Bach - II Suita Angielska a-moll, BWV 807

Części suity: Preludium, Allemande, Courante, Sarabanda, Bouree I & II, Gigue 

Czas trwania ~20' 

 

Fr. Chopin - Nokturn fis-moll op. 48 nr. 2 (7,5')

Fr. Chopin - III Sonata h-moll, op. 58: 

I.  Allegro Maestoso

II.  Scherzo Vivace

III. Largo

IV.  Presto non tanto 

(28') 

 

Mateusz Dubiel pochodzi z Bielska-Białej, urodzony w 2004 roku, w 2023 roku ukończył szkołę średnią w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie fortepianu p. Anny Skarbowskiej. Od października rozpocznie studia na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Mirosława Herbowskiego. Jest laureatem nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in I miejsca na 51. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022), II miejsca na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Jeune Chopin" w Lugano w Szwajcarii (pod honorowym patronatem słynnej argentyńskiej zwyciężczyni konkursu chopinowskiego w 1965r., legendarnej pianistki Marthy Argerich, 2023), I miejsca i 4 nagród dodatkowych na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, VI miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w roku 2021, I miejsca na VI Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim (2022). Uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów takich jak m.in: prof. Andrzej Jasiński, prof. Lidia Grychtołówna, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, prof. Eldar Nebolsin. Aktywnie koncertuje w kraju i za granicą m.in na Zamku Królewskim w Warszawie, w Festsaal des Amtshauses Hietzing w Wiedniu, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Orangerie du Parc de Bagatelle w Paryżu, Centrum Muzyki Vigyázó Sandor w Budapeszcie, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej. W maju 2023 r. koncertował w Tokio (na festiwalu "Chopin in Omotesando"), Hamamatsu, Osace i Kobe (Japonia). 

 

Występował na Festiwalach muzycznych takich jak m.in 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Chopin à Paris Festival (Francja), "Maraton Chopinowski" Polskiego Radia Chopin, Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie-Żychlinie (I miejsce w roku 2022), czy Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku (2022). Laureat nagrody Prezydenta Miasta Bielska -Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2021, Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od roku 2019, Fundacji Teresy Sahakian przy Zamku Królewskim w Warszawie, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020,2022,2023), oraz laureat programu stypendialnego "Młoda Polska" w roku 2021.

FR


 


BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności