ZADUSZKI WSPOMNIENIE O ŻYWIECKICH HABSBURGACH

Dnia 2 listopada w naszym mieście odbyła się ważna uroczystość „Zaduszki. Wspomnienie o żywieckich Habsburgach. W naszym muzeum odbyła się konferencja naukowa poświęcona Habsburgom. Goście mieli okazję obejrzeć film Pauliny Drażby „Alicja i Karol. Moi rodzice Habsburgowie” oraz wysłuchać referatów: Judyty Syrek, Doroty Firlej oraz Rafała Kosińskiego. Po konferencji goście udali się do żywieckiej fary, gdzie po uroczystościach religijnych nastąpiło uroczyste złożenie ziemi z grobów Habsburgów pochowanych w Szwecji – Alicji, Karola Olbrachta i ich syna Karola Stefana. W kaplicy odsłonięte zostały także odznaczenia przyznane pośmiertnie Alicji i Karolowi Habsburgom  za postawę patriotyczną w czasie okupacji.