Malarstwo na szkle – pokoleniowe inspiracje twórcze.

Wystawa ukazuje tradycyjne i współczesne malarstwo na szkle. Twórczość mistrzów będącą inspiracją dla następców. Obrazy typowe dla XIX-wiecznej sztuki ludowej oraz tworzone współcześnie przez cztery pokolenia malujących na szkle. Prezentuje malarstwo nestora sztuki ludowej, twórcy ludowego Józefa Hulki z Łękawicy, Zbigniewa Micherdzińskiego z Żywca upowszechniającego ludowe tradycje twórcze, Lilianny Pleńkowskiej z Żywca przekazującej tajniki malarstwa na szkle najmłodszemu pokoleniu oraz prace dziecięce. Wszyscy czerpiąc z malarstwa tradycyjnego i prac późniejszych twórców w miarę możliwości i upodobań zachowując dawną typową technikę realizują własne zainteresowania i pasje twórcze.

Wystawa czynna do końca września 2015 roku w Dziale Etnografii Muzeum Miejskiego (budynek Wozowni) oraz salach wystawowych TMZŻ w Żywcu.