Dziś jest poniedziałek 02 września 2024 imieniny: Iza, Stefan, Julian
Starymi uliczkami - Żywiec na starej fotografii

26 stycznia - 11 maja 2008

Na wystawie obejrzeć można kilkaset fotografii ze zbiorów: Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg, Jana Pudy, Jadwigi Kłos z domu Wrężlewicz, Adama Rachwalskiego oraz zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu. Fotografie ukazują poszczególne dzielnice oraz ulice Żywca: Rynek, ulice Jagiellońską, Sienkiewicza, Komonieckiego, Wyszomieście (obecna ul. Komorowskich), ulicę Kościuszki, najstarszą dzielnicę – Rudzę, Stary Żywiec, Nowy Świat (obecna ul. Kraszewskiego) oraz zabytki miasta, pomniki, kapliczki. Oprócz starych uliczek miasta oraz mieszkańców na wystawie pokazano także jedne z najważniejszych wydarzeń, które zostały utrwalone na fotografiach, np. wizyty znanych osób jak: królowej Hiszpanii Marii Krystyny Habsburg w 1907 r., generała Józefa Hallera w 1932r, prezydenta Ignacego Mościckiego w 1929 r. oraz znaczące wydarzenia w historii miasta: np. odsłonięcie pomnika Grunwaldzkiego w 1910 r., odsłonięcia tablicy pamiątkowej na dzwonnicy poległym legionistom w 1932 r., czy pogrzeby arcyksiążęcej pary Karola Stefana oraz Marii Teresy Habsburg w 1933 roku. W jednej z sal zaaranżowane zostało atelier fotograficzne z okresu międzywojennego, które zostanie uruchomione podczas uroczystego otwarcia, czyli 25 lutego. Starym fotografiom towarzyszą oryginalne sprzęty fotograficzne, jak: aparaty, powiększalnik, pudełka z artykułów fotograficznych, klisze cynkowe, szklane. Eksponaty te zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

Na wystawie można także podziwiać kolekcję kart pocztowych z okresu międzywojennego, własność Pana Jana Pudy .