Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 20 lipca 2024 imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk

          W ramach ekspozycji archeologicznej zaprezentowane zostały zabytki pozyskane w ramach dwóch głównych ekspedycji archeologicznych. Pierwsze regularne wykopaliska odbyły się na górze Grojec, drugie ze wspomnianych miejsc to rejon Starego Zamku. Wykopaliska na Grojcu ujawniły ślady dwóch kultur : łużyckiej i puchowskiej.
Z ciekawszych eksponatów jaki można zobaczyć w ramach ekspozycji wymienić można: pozostałości huty szkła z miejscowości Złatna., pierwsze ślady pobytu na Żywiecczyźnie człowieka, którego śladami są topory kamienne oraz siekiera krzemienna. Ciekawe są również: pochówki łużyckie, fragmenty naczyń grafitowych wiązane z obecnością celtyckich Kotynów na tym terenie.
Z okresów późniejszych zaprezentowana została seria kafli z których kiedyś zbudowane były zamkowe piece. Wyeksponowany i zabezpieczony został również fundament jednej z pierwszych baszt zamkowych. Ekspozycja została wzbogacona o liczne fragmenty kamieniarki zamkowej.
W ramach tak zwanych kapsuł czasu oraz „archeologii żywej” możemy stać się nie tylko zwiedzającymi, lecz także uczestnikami i wykonawcami dawnych procesów technologicznych. Możemy wcielić się w rolę mincerzy lub garncarzy.BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności