Sesja naukowa

MUZEUM KOŚCIELNE W PERSPEKTYWIE ZADAŃ I TRENDÓW WSPÓŁCZESNEGO MUZEALNICTWA KATOWICE 14.06.2012

14 czerwca w Katowicach odbyła się sesja naukowa MUZEUM KOŚCIELNE W PERSPEKTYWIE ZADAŃ I TRENDÓW WSPÓŁCZESNEGO MUZEALNICTWA. Sesja inaugurowała obchody 30-lecia działalności Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Organizatorem sesji byli: Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski w Katowicach oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Śląski w Katowicach. Na sesji zostało wygłoszonych 15 referatów. W sesji wzięli udział muzealnicy z całej Polski. Wśród referujących znaleźli się dyrektorzy najważniejszych polskich muzeów, prof. Andrzej Rottermund – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz prof. Jerzy T. Petrus Wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Muzeum Miejskie w Żywcu reprezentowała Dorota Firlej, historyk sztuki, z referatem „Wystawa sztuki sakralnej w żywieckim muzeum- czy tylko dla znawców?” Referat był podsumowaniem ponad 70-letniej historii żywieckiego muzeum ze szczególnym uwzględnieniem historii wystaw czasowych „Sztuka Sakralna Żywiecczyzny”. Zaprezentował zbiory sztuki sakralnej, ich wartość oraz zarekomendował nową wystawę, która jest przygotowywana od 2011 r.
Oficjalne otwarcie „Sztuki Sakralnej Żywiecczyzny” planowane jest na styczeń 2013 roku.