Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 20 lipca 2024 imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
3 Konkurs na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego.

W ubiegłym roku miała miejsce 3 edycja Konkursu na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego, zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, we współpracy z Muzeum Miejskim w Żywcu.  Poprzednie, którego współorganizatorem było Muzeum Miejskie w Żywcu odbyły się w 1996 oraz 2012 roku. 

W 3 Konkursie wzięło udział 17 budowniczych instrumentów (w większości pochodzący z Żywiecczyzny), którzy złożyli łącznie 107 prac. Nagrodami uhonorowani zostali:

- w kategorii dud i gajd Czesław Węglarz z Ciśca, Marcin Blachura z Żywca i Jakub Lach  z Koszarawy

- w kategorii trombit i rogów Piotr Kukuczka z Koniakowa i Stanisław Piwowarczyk z Żabnicy;

- w kategorii piszczałek Przemysław Ficek z Jeleśni i Waldemar Kempka z Tychów, a  wyróżnieni Józef Szypuła z Czechowic-Dziedzic i Piotr Zeman z Ciśca;

- za zestaw instrumentów Piotr Puszyński z Rajczy, Grażyna i Tadeusz Kruczyńscy z Żywca, Grzegorz Brodka z Radziechów i Sylwester Białas z Bielska-Białej.

Wyróżnienie specjalne pozaregulaminowe za zestaw czterech żłobionych instrumentów skrzypcowych, wykonanych w ramach projektu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych – Ocalone gęśle” otrzymali: Sabina Jurasz z Przybędzy, Rafał Bałaś z Juszczyny, Marcin Blachura z Żywca i Kuba Gołdyn ze Szczyrku. 

Fundatorem nagród było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Od 12 stycznia do 12 lutego wystawa pokonkursowa prezentowana jest w salach wystaw czasowych Muzeum Miejskiego w Żywcu przy ul. Zamkowej 2. 

20  stycznia o godz. 17.00 odbędzie się towarzyszący wystawie wykład etnomuzykologa dr Justyny Cząstki-Kłapyty  zatytułowany „Kosmogonia pasterskich instrumentów muzycznych Karpat w kontekście dziedzictwa wołoskiego”. 

Serdecznie zapraszamy

FR


 

BIP Muzeum Żywieckiego
Narzędzia dostępności