DZIEŃ ŻYWIECKICH HABSBURGÓW. W 100. ROCZNICĘ URODZIN MARII KRYSTYNY HABSBURG

Wystawa prezentuje postać żywieckiej Habsburżanki – naszej Marii Krystyny Habsburg (1923-2012).

Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg. Córka Karola Olbrachta i Alicji Ankarcrony. Wnuczka Karola Stefana i Marii Teresy – polskich Habsburgów.

Córka chrzestna królowej Hiszpanii - Marii Krystyny; pretendentka na tron Anglii; Dama Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego; Honorowa Obywatelka Miasta Żywca, wielka patriotka, nasza księżna!

Maria Krystyna urodziła się w Żywcu dnia 8 grudnia 1923 roku. Dzieciństwo i młodość spędziła w Nowym Zamku. Wraz z rodzeństwem – Karolem Stefanem, Olbrachtem Maksymilianem, Renatą oraz Kazimierzem Badenim wychowywała się na dworze żywieckim, gdzie polski język, kultura, tradycje i zwyczaje były pieczołowicie pielęgnowane.

Dziadkowie Marii Krystyny jako pierwsi z Habsburgów pod koniec XIX stulecia zdecydowali się zamieszkać na stałe w Żywcu. Dziadek - Karol Stefan, właściciel dóbr żywieckich, admirał floty austriackiej oraz kandydat na króla polskiego przyjął obywatelstwo polskie z całą rodziną w 1921 roku.